Jak vydělat na internetu?

9+1 Tipů: Jak vydělat na internetu?

Jak vydělat na internetu? Příležitostí jsou dnes tisíce. Internet se stal paralelním světem, který nám usnadňuje život a naprosto mění volný čas i ekonomické a výrobní procesy. Pro drtivou většinu z nás se ovšem pod pojmem „Jak vydělat na internetu“ skrývá tvrdá práce.

Internet je takové digitální tržiště. Musíte nabídnout něco, o co bude mít někdo zájem v nejširším slova smyslu. Může to být dobrý produkt, prostor pro reklamu nebo dovednost.

Jak si vydělat peníze na internetu? Konkrétní tipy

V tomto článku budu popisovat konkrétní tipy, které budou splňovat dvě zásadní podmínky. Vstup do těchto odvětví bude relativně jednoduchý a s nízkým finančním kapitálem. Ten, kdo se v těchto odvětvích bude chtít prosadit, bude muset mít talent, zápal a vytrvalost.

#1. Vzdělávejte se a zkoušejte

Konkrétní tipy? Ano, první tip je trochu obecný, ale o to zásadnější. Internet má to kouzlo, že můžete jednoduše vyhledat úspěšné projekty, prozkoumat je a poučit se z nich. Dále můžete přečíst mnoho článků od úspěšných lidí. To vše je dobré ale ihned praktikovat a implementovat.

Z vlastní zkušenosti můžu říci, že je ideální rozjet si svůj vlastní online projekt a vždy když se něco naučíte, tak si to na tom projektu můžete krásně vyzkoušet. Testování v praxi je nenahraditelné a teorií nepřenositelné.

#2. Digitalizujte a inovujte

Z pohledu proveditelnosti se jedná možná o nejsložitější tip, avšak pokud se Vám povede prorazit, tak se můžete dostat až na vrchol. Vezměte si příklady mladých milionářů a miliardářů. Většinou se pustili do inovativní služby, která dříve na internetu nebyla a dokázali absolutně otočit nastavení určitého oboru. Zářným příkladem z českého rybníčku je Tomáš Čupr a jeho služba Rohlík.

#3. Sdílejte know-how, budujte brand

Toto platí obecně. Pokud se věnujete nějaké oblasti, tak nezapomínejte na své PR na internetu. Vytvořte si blog či sociální síť, kde si budete sdílet své zkušenosti, postřehy a rady.

Důležité je, abyste přicházeli s něčím neokoukaným, vizuálně zajímavým či maximálně přínosným. Tímto způsobem se můžete stát autoritou v oboru a následně ze své internetové popularity těžit.

#4. Sociální sítě

Jste spíše empatická a kreativní duše než fanoušek tabulek a dat? Zkuste se stát socia media managerem. Sociální sítě jako je Instagram, Facebook, Twitter nebo LinkedIn jsou stále důležitějším kanálem pro firmy. Mnoho firem nepotřebuje interního správce sítí, ale stačí někdo externí.

Firma se věnuje svému businessu a social manager se to snaží prodat na sociálních sítích. Tento model spolupráce je stále rozšířenější. Vstoupit do businessu sociálních sítí není přitom příliš složité. Stačí se zajímat, učit a sledovat. Pokud máte zmiňovanou kreativitu a empatii, tak se můžete během půl roku stát odborníkem na sociální sítě. Svoji práci můžete dělat jako brigádu při škole či mateřské dovolené nebo na živnost.

#5. Eshop

Česká republika má v poměru k počtu obyvatel jednu z nejhustějších sítí eshopů. Důvodem je například to, že k nám ještě naplno nepronikl Amazon a dodávky z Aliexpressu Česká pošta značně zdržuje. I na tomto zdánlivě obsazeném poli se dá ovšem zabodovat. Musíte buď přijít s velmi dobrým marketingem nebo přinést na trh zajímavý produkt.

Jestli se chcete rozvíjet spíše v marketingu a logistika je Vám cizí, tak byste se měli zaměřit na takzvaný dropshipping. Model dropshippingu vychází z toho, že si na Váš eshop nataháte produkty, které nebudete mít nikde fyzicky naskladněné. Na Vás bude pouze uzavřít obchod a předat objednávku dál. Za toto obdržíte provizi a o více se nestaráte. Minimálně v teoretické rovině je to velmi zajímavé.

Na druhé straně je ono budování eshopu na zelené louce, kde musíte řešit vše od A do Z. Zde jsou určitě složitější začátky, ale když postavíte na dobrém produktu kvalitní eshop, tak před sebou máte zajímavější budoucnost než provozovatel dropshippingového řešení.

#6. Affiliate marketing

Princip affiliate marketingu je velmi podobný dropshippingu. Díky vlastnímu webu, mailingu či jiným kanálům se skrze Váš unikátní kód proklikne zákazník na produkt, který koupí. Vy inkasujete většinou provizi z konverze. V lepším případě máte domluvenou odměnu za proklik nebo ověřený kontakt.

Affiliate marketing není jednoznačně jednoduchou disciplínou a hlavním předpokladem je vytrvalost a umění propojit dobrý obsah s vhodným affiliate programem.

#7. Psaní a copywriting

Píšete rádi a bez chyb? Máte literární talent a vyznáte se v nějakém zajímavém oboru? Pokud propojujete všechny čtyři vlastnosti, tak se z Vás může stát úspěšný copywriter. Velké obsahové blogy i firmy hledají externí i interní copywritery pro tvorbu obsahu na web.

Zákonitosti copywritingu se dají naučit poměrně rychle, ale cit pro text a hříčky se slovy nemá každý. Vše se dá vypilovat, ale je dobré, když se nezačíná na zelené louce.

#8. Obchodujte

Jak zmiňuji v úvodu, tak internet je obrovským tržištěm. Stačí si jen vybrat dobrý produkt a službu a začít s ní obchodovat. Můžete propojovat dobré nabídky s vhodnými lidmi a vydělávat z provizí.

Další variantou je možnost, stát se moderním obchodníkem skrze internet. Schůzky s klienty Vás budou čekat jen výjimečně. Důležitější bude, jak umíte přesvědčit klienta po emailu či Skype hovoru.

#9. Mystery shopping, dotazníky

Výzkumy trhu i online dotazníky v současné době letí. Firmy potřebují zjišťovat stále více a více dat od lidí, kterým za to následně dají odměnu.

#10. Online marketing

Vzdělání a znalosti online marketingu Vám pomohou ve světě internetu na každém kroku a otevřou nové možnosti. Důležité je mít v online marketingu určitý přehled a vědět o všech výše zmíněných oblastech alespoň něco. Když Vás určitá oblast chytne, tak se v této oblasti můžete stát odborníkem a zavrtat se hlouběji. Novodobý řemeslníci na internetu se nazývají freelanceři, digitální nomádi či volnonožci.

Pokud odhlédneme od těchto novotvarů, tak se jedná většinou o živnostníky, kteří pomáhají eshopům, službám a dalším projektům. Většinou se jedná o práci z domova a na dálku. Fakturace probíhá hodinově či úkolově. Největšími oblastmi online marketingu jsou již zmiňované sociální sítě, optimalizace pro vyhledávače neboli SEO, PPC kampaně, linkbuilding či emailing.

Freelancer by nabyté zkušenosti měl testovat na vlastních projektech, které se následně mohou stát zajímavým pasivním příjmem.

Jak si tedy začít vydělávat na internetu?

Důležité je si vybrat činnost, která Vás alespoň trochu zajímá a baví Vás. V této činnosti se chcete rozvíjet a stát se odborníkem. Netlačte se do oborů, ke kterým nemáte předpoklady a ani Vás nebaví. Stanete se pak objetí vlastní touhy.

Více se soustřeďte na to, co Vás baví! Děláte to s radostí. Následně se zamyslete, jak by tato vaše činnost šla zmonetizovat. Dobrým průřezovým začátkem je tvorba vlastního blogu, na kterém si můžete vyzkoušet hned několik činností. Nemusíte se hned učit html a css, ale pro začátek stačí proniknout do tajů redakčního systému WordPress.

Bonusovým tipem je tvorba webu/ů, kde je sice počáteční časová investice poměrně velká, avšak výsledná dovednost Vás dokáže velmi posunout ve Vaší hodinové sazbě, kterou si můžete naúčtovat na internetu potencionálním klientům.

Ideální je si vše vyzkoušet na svém vlastním projektu s originálním názvem, který si postavíte od základu na vlastní doméně a můžete si na něm zkoušet všechny nové vychytávky.

Související články

Komentovat

Your email address will not be published. Required fields are marked *