Jak zjistit majitele domény a zakázaná data

Jak jste se dozvěděli ve videu u článku Dělám si web sám, díl 1. Doména a webhosting, majitelé domén jsou evidovaní v registru domén (v Česku je to CZ.NIC). Je to takový katastr nemovitostí pro domény. Jak zjistíte majitele jakékoliv domény, aniž byste museli znát adresu všech registrů? Dozvíte se v článku. Spolu s trikem, jak zjistit i mnoho dalších informací (které je zakázané shromažďovat).

(Co je to doména je uvedeno v článku Co je to doména a webhosting? Jaký webhosting určitě nebrat?)

Jednou z možností je jít přímo na registr domén:

Pokud chcete zjistit majitele domény .CZ, otevřete si stránku www.nic.cz a tam do vyhledávacího políčka zadejte požadovanou doménu (např. webychytre.cz) a potvrďte klávesou Enter. Pokud doménu někdo vlastní, zobrazí se Vám informace o jejím majiteli. Pokud je doména volná, zobrazí se Vám stránka „záznam nenalezen.“

Zjištění majitele domény na webu www.nic.cz
Zjištění majitele domény na webu www.nic.cz

Co když ale chcete zjistit majitele domény s příponou .COM nebo jiné?

Buď si můžete najít přímo registr dané koncovky domény a nebo mám pro Vás vychytanou stránku, kde vědí o doménách všechno:

http://whois.domaintools.com/

Mimochodem, „whois“ je zavedená zkratka pro vyhledávání v registrech domén a často je to i jejich adresa. Např. www.whois.eu Vás přesměruje na registr domén .EU.

Ale zpátky ke zmíněné stránce.

V čem je stránka whois.domaintools.com tak výjimečná, že stojí za zmínku?

Tahle stránka shromažďuje informace o doménách a to včetně historie. Na stránce tak můžete zjistit data, která je dokonce některými registry zakázané shromažďovat. Jenže, jak jednou něco dáte na internet, každý si s tím dělá, co chce.

Díky této stránce „porušující pravidla“ se můžete dozvědět:

  • U jakých jiných domén je zapsán e-mail, uvedený u domény,
  • kolik celkem domén má pod sebou registrátor domény (to jsou společnosti, přes které si můžete doménu objednat, třeba Wedos),
  • datum vytvoření a platnosti domény, datum poslední změny u domény,
  • IP adresa, na kterou doména směruje a kolik dalších domén je na stejné IP adrese (tzv. reverzní vyhledávání),
  • rovnou se Vám zobrazí lokalizace dané IP adresy, čili kde je počítač, na který doména směruje,
  • výpis záznamu z registru domén,
  • a pár dalších informací.
Zjištění majitele domény seznam.cz a dalších podrobností o majiteli domény
Zjištění majitele domény seznam.cz a dalších podrobností o majiteli domény

Pokud si zaplatíte, můžete se podívat, kdo doménu vlastnil v minulosti nebo přímo na seznamy domén spojené s nějakým e-mailem nebo jménem a podobně.

Existují i názory, že whois.domaintools.com je web, který by neměl existovat, protože shromažďuje soukromá data, která by neměla být přístupná jen tak.

Já jsem toho názoru, že pokud ty data shromažďovat, třídit a prohledávat lze, tak to někdo prostě vždy udělá.

Můžeme být rádi, že se na ta data můžeme podívat i jako „normální smrtelníci“.

Další spousty dat a mají k dispozici jen vládní nebo soukromé velké organizace, které mají peníze na sběr a analýzu dat. My se o tom nikdy nedozvíme, jen se budeme divit, že ta Coca-Cola umí tak dobře cílit reklamu nebo že Google pomohl najít zločince na základě toho, co vyhledával na internetu.

Ale to jsem hodně odbočil. Užijte si whois.domaintools.com, který Vám najde majitele domény nebo zjistí, jestli je Vaše vytoužená doména volná.

Chytrým lidem nic neunikne...
Některé informace posílám jen odběratelům e-mailů. Přihlašte se k odběru článků a informací, které píšu jen e-mailem.
We respect your privacy

Autor

Pavel Bíbr

Pavel se věnuje tvorbě webových stránek přes 15 let. Byl u zrodu internetu v Česku a má za sebou řadu úspěšných projektů, z nichž některé stále aktivně provozuje. Baví ho vysvětlovat vše kolem webů a pomáhat lidem s jejich weby. Lidé mu pokládají mnoho podobných dotazů ohledně webových stránek a tak se rozhodl, že pro ně vytvoří tento web. Kontakt na Pavla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *