Nejlepší monitory pro home office

Jak vybrat monitor pro práci na home office?

Pracujete z domova nebo vás okolnosti letošního roku donutily přejít na home office? Základem pro efektivní práci z domu je správně vybavená domácí kancelář, ve které trávíte svoji pracovní dobu. Dnes se zaměříme na několik tipů, jak vybrat správný monitor. Monitor má tu výhodu, že nepodléhá tak vysokému morálnímu opotřebení jako třeba mobilní telefony nebo notebooky, takže vám v klidu vydrží 6-9 let.

Vhodný monitor pro práci na počítači

Velká část zaměstnání se dnes neobejde bez počítače. Ať už pracujete jako IT specialista, online marketér, copywriter nebo třeba vlastníte eshop, budete počítač a příslušenství k němu využívat dennodenně.

Od letošního března navíc spousta lidí byla tak trochu donucena začít pracovat z domu na tzv. home office. Pro někoho skvělá zpráva a vysvobození, ale někteří z vás možná zjistili, že práce online není tak úplně jednoduchá, jak se zdá. Nejen že potřebujete pevnou vůli, správně nastavený time management a přizpůsobit své prostředí práci z domova, ale také musíte mít správné vybavení.

Mezi základní potřeby pro práci z domu patří kvalitní židle, počítačová myš, kancelářský stůl a dále vhodný monitor.

V dnešním článku se zaměříme právě na něj a řekneme si, jak vybrat ten nejlepší pro vás, zároveň však nebudeme řešit technické parametry. Jiné vlastnosti monitoru budete vyžadovat jako profesionální grafik a jiné pro běžnou administrativní práci a psaní textů. I hráči her se jistě porozhlídnou po úplně jiném monitoru než IT specialista. Pojďme se tedy spíše podívat na základní orientaci mezi monitory pro práci na home office.

Notebook vs. stolní počítač s monitorem

Největší dilema může přijít hned na začátku výběru. Preferujete spíše notebook alá vše v jednom nebo si raději dáte záležet na výběru každého komponentu zvlášť? Ujasněte si tuto otázku hned z kraje.

Pro digitální nomády je neustálé převážení celého počítače zcela nemožné, a proto si jistě vyberou raději notebook. Pokud však pracujete klasicky z domova, doporučujeme vám zvolit spíše stolní počítač, který je praktičtější i ze zdravotního hlediska.

Na monitor totiž koukáte i několik hodin denně, což v případě, že jej sledujete neustále v předklonu (jako tomu je u notebooku) není zdravé pro vaši krční páteř. Raději si tedy pořiďte monitor, který umístíte do úrovně očí a budete sedět vzpřímeně. Kompromisem se pak může stát pořízení monitoru k vašemu notebooku a jejich propojení.

Monitor s nastavitelnou výškou

Při výběru monitoru pro efektivní home office dbejte na to, aby měl stojan s nastavitelnou výškou. Každý jsme jiný, a proto tuto funkci velmi brzy oceníte. Nastavte si monitor do takové výšky, abyste na něj pohodlně viděli zpříma a nemuseli se koukat ani šikmo dolů, ani nahoru.

Alternativou se pak může stát dokoupení ramenového držáku, který vám s polohováním monitoru výrazně dopomůže. Mezi jeho výhody také patří, že nezabírá žádné místo navíc na stole.

Stačí vám notebook nebo potřebujete kvalitní monitor?

Jeden monitor nestačí?

Především pro některé profese může být vhodnější pořídit si dva menší monitory a pracovat na obou současně. Ušetříte si tak neustálé překlikávání mezi záložkami, složkami nebo programy, které potřebujete ke své práci. Možná vás překvapí, o kolik se vaše práce stane produktivnější i díky takovému detailu.

Zamyslete se také nad velikostí monitoru a jeho rozlišením. Nezapomínejte však na prostředí, do kterého budete muset monitor umístit – tedy váš stůl. Velikost obrazovky by měla tak akorát odpovídat kompromisu mezi vašimi potřebami a prostorem na stole.

Lesklý nebo matný?

Skvělý monitor by měl být nejen technologicky dobře řešený, ale také záleží na jeho designu a stylu. Výrobci se předhánějí i v oblasti vzhledů monitorů a přicházejí s praktickými a kvalitními kousky zároveň. Rozhodovat se tedy můžete také dle stylu, který preferujete.

Dva největší rozdíly v designu monitoru představují tloušťky rámečku (nebo dokonce bezrámečkové provedení) a lesklý nebo matný povrch. Zde záleží na vašem posouzení, v jakém prostředí nejčastěji pracujete. Matný povrch je totiž vhodný i pro práci venku, kde z něj lze snadněji číst. Na lesklém povrchu monitoru však lépe vyniknou barvy a jejich odstíny.

Ať už jsou vaše potřeby jakékoliv, vždy existuje řešení, které splní všechny vaše požadavky. Nebojte se tedy vybírat raději déle, ale zvolit kvalitního pomocníka pro vaši práci. Jedná se o investici, která se vám vyplatí.

Komentovat

E-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Související články