Srovnání webhostingů Wedos a Český hosting

Srovnání webhostingů Wedos a Český hosting

Dva zajímavé webhostingy na českém trhu jsou firmy Wedos a Český hosting. Obě mají svá pro a proti. Pojďme se na to podívat zblízka.

wedos-logoWebhosting první: Wedos. Nejlevnější, kvalitní, ale s výhradami

V současné době je v Česku nejlevnější (vzhledem k parametrům) a paradoxně přitom i kvalitní webhosting od firmy Wedos.

Cena je 360 Kč včetně DPH za rok a provozovat na něm můžete maximálně dva weby (dvě domény). Cena domén není zahrnuta. Doména stojí dalších 151 korun. Celkem zaplatíte 511 korun ročně včetně domény.

Webhosting je neomezený, takže vůbec nehrozí přeplnění Vašimi obrázky z dovolené nebo nedostatek místa na e-maily.

Majitelem firmy je pan Grill, který dříve vlastnil webhostingovou společnost FORPSI, kterou prodal. Za pár let si založil novou webhostingovou společnost Wedos. Od začátku jde o velký projekt, který počítá s tisíci zákazníky. Jde tedy o člověka s praxí v oboru a jeho investice do firmy jsou značné (miliony korun).

Wedosu bych vytknul jejich složitou administraci, která je občas docela zmatená. I jako profesionál jsem musel několikrát kontaktovat jejich technickou podporu, protože jsem prostě jejich administraci nepochopil.

Na druhou stranu, jejich technická podpora funguje špičkově. Vždy se mi přes online chat někdo okamžitě ozval a pomohl. A to NON-STOP, což je u některých firem problém, i když to avizují.

Slyšel jsem na jejich technickou podporu stížnosti. Prý je horší v případě, že máte nějaký specifický problém. Údajně pak jejich podpora není kompetentní a dotazy jdou někam dál a odpověď trvá. Nevím, nic tak speciálního jsem nikdy nechtěl, mě vždy odpověděli ihned.

Pozor! Zálohování si musíte řešit sami

Poměrně nepříjemná nevýhoda je u Wedosu špatně vyřešené zálohování. Zálohují jen jednou týdně a uchovávají jen jednu zálohu, což je zoufale málo.

Může se Vám snadno stát, že se Vám web poškodí (třeba nějaký šikula uhodne Vaše heslo) a všimnete si toho až za dva týdny. Pak jste v pytli, protože jediná záloha, kterou máte, obsahuje web už poškozený.

Další věcí je, že obnova ze zálohy je placená služba (500,- Kč bez DPH) a musí jí provést administrátor na Vaši žádost. To je nepohodlné, pomalé a drahé.

Ostatně Wedos na svém webu sám píše, že důrazně doporučují, aby si zákazníci zálohovali své weby sami. To mi připadá poněkud na hlavu.

Jednak je na hlavu, že pořádné zálohování a pohodlná obnova ze zálohy není součástí jejich služeb a jednak je to na hlavu z toho důvodu, že k webhostingu dostanete ZDARMA přístup na jejich další službu Wedos disk. Následně si můžete sami krkolomně dořešit automatické zálohování webu na Wedos disk.

Prostě na hlavu.

Ale… Je neomezený, je kvalitní, je levný

V čem musím Wedos pochválit je, že přívlastek „neomezený“ u jejich webhostingu skutečně znamená neomezený. Měl jsem tam jednou web s 50GB dat a vše běželo jak po másle a nikdo mě kvůli obsazení hodně dat nekontaktoval.

V tuto chvíli je Wedos opravdu nejlevnější kvalitní volba. Sám u nich mám několik desítek nenáročných webů (na jejich dražším webhostingu pro neomezený počet webů) a všechny běží jak po másle.

S tím neomezeným využíváním webhostingu Wedos pozor: kapacita webhostingu je omezena výpočetním výkonem. Takže kdybyste měli web s desítkami tisíc návštěv za den, tak bude neskutečně pomalý, čili nepoužitelný. Spustil jsem na webhostingu Wedos testy a začíná se zpomalovat už při 40-ti současných návštěvnících. S normálním běžným webem ale 40 lidí najednou na webu budete mít těžko, takže se toho nebojte.

Resumé Wedos

 • + nízká cena
 • + neomezený prostor pro web
 • + NON-STOP technická podpora
 • – nepochopitelná administrace
 • – nutnost řešit si sám zálohování
 • – omezení na maximálně dva weby

Přejít na návod, jak si webhosting Wedos objednat.

Přejít na stránku Wedos pro objednání domény a/nebo webhostingu.

cesky-hosting-logoWebhosting druhý: Český hosting. Dražší, ale zálohuje sám

Další snad slušnou webhostingovou firmou je Český hosting.

Jde o firmu starou přes 10 let a vyrostla klasicky z nuly. To bylo před lety běžné, že si kdekdo připojil počítač do internetu a založil webhostingovou firmu. Málokdo ale dokázal svou firmu někam dotáhnout, takže všechna čest. Na druhou stranu, tohle prostě není firma mezinárodní úrovně, jestli mi jako rozumíte.

Webhosting od Českého hostingu je omezený limitem 25 GB dat. Pokud Vám tohle číslo nic neříká, tak prostě počítejte s tím, že s jedním běžným webem to nevyčerpáte ani za 100 let. Je to hodně.

Všechny ostatní věci jsou neomezené. Počet webů, počet e-mailů, počet databází a tak dál. Na tomto webhostingu můžete provozovat neomezené množství webů.

Cena je 1210 za webhosting + 121 za doménu ročně. Celkem 1331 korun vč. DPH.

Pokud plánujete větší množství webů, může být Český hosting levný. Pokud chcete jen jeden web, tak vychází dráž.

Zálohování jak má být

Nespornou výhodou Českého hostingu je automatické zálohování Vašeho webu každou noc. Zálohovány jsou soubory webové prezentace, databáze i obsah e-mailových schránek.

Zálohy z uplynulých 7 dnů jsou k dispozici po dnech. Dále jsou k dispozici minimálně tři týdenní zálohy (čili jedna z denních záloh v daném týdnu). Zálohovaná data jsou tak k dispozici minimálně 3 týdny nazpět, maximálně měsíc.

Další velkou výhodou je možnost obnovit si zálohu sám přes jejich web.

Obnovení zálohy bohužel není stavěné na laiky. Můžete si totiž jen aktivovat napojení na zálohu a pak si jí musíte sami stáhnout k sobě na počítač a nahrát jí na web. To každý neumí.

Pokud chcete obnovit data ze zálohy a nemáte technické znalosti, administrátoři Vám data obnoví za 200 Kč, což je za pusinku.

Technická podpora jen v pracovní hodiny

Nevýhodou Českého hostingu je zákaznická technická podpora jen v pracovní dny 9-18 hod. Pro hodně lidí to není problém, protože stejně jindy technickou podporu nekontaktují. Navíc se často stane, že Váš požadavek (např. změnit nastavení) vyřídí i mimo tyto hodiny.

Resumé Český hosting

 • + lépe vyřešené zálohování
 • + přehlednější administrace
 • + neomezené množství webů
 • – vyšší cena (v případě jednoho webu)
 • – technická podpora není NON-STOP

Přejít na stránku Český hosting pro objednání domény a/nebo webhostingu.

Srovnávací tabulka Wedos versus Český hosting

[rpt name=“srovnavaci-tabulka-webhostingu-wedos-cesky-hosting“]

Jak si webhosting a doménu objednat?

V dalších článcích najdete video návod, jak si objednat doménu a webhosting u firmy Wedos a video návod, jak si objednat doménu a webhosting u firmy Český hosting.

Tagy:

Komentovat

E-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Související články