Co je to provizní systém affiliate?

Co je to affiliate? Internetový provizní systém pro každého

Anglické slovo „affiliate“ znamená v překladu partnerský. Označení „affiliate system“ se zažilo pro označení internetových partnerských programů. Jsou to vlastně provizní programy.

Jak funguje provizní systém (affiliate)

Firma pana Vonáska prodává brusle a chce je prodávat i na internetu a tak si pan Vonásek nechá udělat eshop. Jenže pan Vonásek nerozumí internetu a tak neví, co dál. Vytvořit si eshop totiž nestačí.

Pan Vonásek je naštěstí hlava otevřená a tak když mu jeho správce internetových stránek poradí, že by měl zkusit provizní systém affiliate, tak do toho jde.

Díky proviznímu partnerskému (affiliate) systému na pana Vonáska odkazují jeho spokojení zákazníci na svých webových stránkách. Odkazují na něj také jiní majitelé stránek, kteří si chtějí vydělat. Pan Vonásek tak jen vyřizuje objednávky a stará se o zákazníky a o reklamu na internetu se starají jiní.

Výhody provizního affiliate systému pro majitele webů

Nespornou výhodou pro Vás jako majitele webu je fakt, že nemusíte vůbec mít nějaký produkt, distribuci, sklad nebo cokoliv a přesto můžete vydělávat na prodeji produktů.

Další skvělou výhodou je, že pokud se Vám podaří najít oblíbený produkt, tak se prakticky prodává sám. Prostě se svezete na skvělém nápadu někoho jiného.

Výhody affiliate pro prodejce produktů

Jako prodejce máte velkou výhodu v tom, že o prodej produktů se Vám stará celá armáda zkušených internetových podnikatelů. Věřte mi, že oni umí s internetem pracovat líp, než jakákoliv agentura. Ostatně dobrá agentura Vám sama affiliate systém doporučí (pokud je vhodný, což většinou je).

Affiliate je vlastně platba za reklamu až na základě prodeje.

Kdybyste si měli platit reklamu v takovém rozsahu, v jakém jí můžete nastarovat dobrým spuštěním svého provizního systému, tak by Vás to stálo spousty peněz. Ale hlavně: platili byste předem a nevěděli, která konkrétní věc bude prodávat. Až zpětně byste to mohli analyzovat.

Nevýhody a rizika

Jako majitel webu odkazujete na web prodejce. Prodejce získá zákazníka a ten Vám tím pádem utekl jinam. Často tím pádem jde o jednorázové prodeje, nemůžete pracovat s databází zákazníků a těžit z nich opakovaně.

Jako prodejce na druhou stranu podstupujete riziko, že o Vás budou někde psát podivně. Je těžké ohlídat si, aby na Vás všichni partneři odkazovali podle Vašich představ.

Affiliate jsou v Česku ještě stále relativně snadné peníze ležící na stole. Nenechte si ujet vlak.
Affiliate jsou v Česku ještě stále relativně snadné peníze ležící na stole. Nenechte si ujet vlak.

Jak jako majitel webu na affiliate vydělat?

Je to celkem jednoduché. Pokud máte web a víte o produktu, který by Vaše návštěvníky mohl zajímat, tak si na web umístíte provizní odkaz prodejce. Lidi kliknou na ten odkaz a pak nakoupí na webu prodejce. Vy jen inkasujete provizi.

Můžete taky objevit produkt, který se Vám zamlouvá a vytvořit si webovou stránku jen o tomto produktu, abyste tam mohli dát odkazy na prodejce a pak mít provize z prodeje.

Čili buď si dáte odkazy na svůj již existující web a nebo vytvoříte nový web jen kvůli tomu, abyste z něj mohli odkazovat na prodejce.

Proč se věnovat affiliate?

Americký gigant Amazon je největší eshop na světě a dnes už dělá i spoustu dalších věcí. Firma Amazon affiliate systémy proslavila a také na nich vyrostla. Jako jedna z prvních pochopila sílu provizního prodeje na internetu a dnes má obrat v miliardách dolarů.

V Americe se většina prodejů uskutečňuje přes Affiliate systém.

V Americe prakticky nenajdete produkt, který by neměl affiliate systém.

Já vím, my nejsme Amerika a já jsem za to rád.

Nicméně je dobré si uvědomit, že Amerika je ve vývoji internetu asi o 20 let napřed. Tím pádem se dá očekávat, že se řítíme zhruba tam někam, kde Amerika už je. Není to úplně přesné, protože hrají roli kulturní rozdíly, ale je to hodně šikovný náhled.

Díky americkému trhu především vidíte, kam až se můžou provizní systémy rozvinout a jak moc je to u nás pole neorané.

Očekávejte, že u nás dojde v provizních systémech k velkému vývoji. 

Pokud se chcete živit na internetu, tak Vám doporučuji do tohoto vlaku naskočit co nejdřív.

Tak ať Vám to neujede!

Komentářů

  1. Jana Kopic

    Děkuji za tuto stránku, včera jsem začala se svým vlastním blogem, tak se těším na další příspěvky!

    1. Pavel Bíbr

      Díky za pochvalu a držím palce s novým webem! 🙂

Komentovat

E-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Související články