Co je při optimalizaci pro vyhledávače nejdůležitější?

Co je při optimalizaci pro vyhledávače nejdůležitější?

Na internetu je velké množství informací o optimalizaci pro vyhledávače. Jak se v tom jako začínající uživatel vyznat? Co je vlastně nejdůležitější?

Optimalizace pro vyhledávače se vyvíjí

V útrobách vyhledávačů se toho neustále děje hodně.

Například poslední dobou vyhledávače změnily dost nastavení, jak Seznam tak Google, takže např. více znevýhodňují malé neaktivní stránky bez historie. Dávají přednost starším webům s historií, aktuálním obsahem a hodně odkazy v internetu. Tak to asi má být. Dnes se hned tak s novým webem na přední pozici nedostanete. Občas se to povede s málo konkurenčním dlouhým klíčovým slovem, ale jinak bez šance.

Hodně lidí zjistilo (dokonce už i v Česku), že internet jako prodejní kanál funguje a tak ve všech oborech je na internetu více konkurence. Spousta lidí dělá kvalitní weby a skoro každý už ví, co je to optimalizace pro vyhledávače (i když neví co má dělat, tak alespoň znají ten termín – už to je pokrok).

Jednoduchým založením stránky a registrací do katalogů bez základních znalostí optimalizace pro vyhledávače se na přední pozice není možné dostat, to už dávno nejde. Takto totiž stránky dělá naprosto každý.

1. Klíčová slova

Jako první je třeba zvolit si správná klíčová slova. To se dělá tak, že ve vyhledávačích seznam.cz a google.cz zkoušíte hledat různá slova a postupně zjistíte, co lidé vlastně ve Vašem oboru hledají. Tato slova je pak třeba na své stránky psát a taky získávat odkazy na své stránky na webech, kde tato klíčová slova jsou.

Klíčová slova musí odpovídat tomu, co opravdu děláte. Jinak Vám přivedou uživatele, kteří Váš produkt nehledají.

Je zcela nutné najít správná slova. Nebojte se složitějších slovních spojení z více slov. Lidé většinou vyhledávají dvou až tříslovně. Jedno slovo ve statistikách vyhledávačů vypadá, že má velkou hledanost, ale ve skutečnosti to není pravda. Vysokou hledanost mají slovní spojení, která toto slovo obsahují.

Pro začátek si se svým webem vyberte 2-3 klíčová slova (resp. slovní spojení) a na ty optimalizujte. Až později kdyžtak optimalizujte na další, ale nějak začít musíte a víc slov je nesmysl, to nemá hlavně ze začátku efekt.

Výběr slov je důležitý, potřebujete slova s malou konkurencí, ale aby je lidi co nejvíc hledali, viz statistiky Google. Nebo si můžete vybrat více slov, ale nesnažit se všechny vecpat je na úvodní stránku. Úvod optimalizujte na hlavní slova, konkrétní podstránku na nějaká další 2-3 slova a tak dál.

Hledání vhodných slov je tak trochu umění. Jediné co Vám pomůže je praxe. Časem uvidíte, která slova jsou ta správná a prodávají.

Malý tip pro začátek: Pokud slovní spojení obsahuje „ceník“, tak to často hledá člověk, který už je rozhodnutý nakoupit a jen hledá podle ceny. Zaměření se na slovní spojení „Suzuki Swift ceník“ je tak docela dobrý trik.

2. Titulky stránek – „title“

Máme klíčová slova a jdeme dělat stránky. Nejdůležitější věc jsou titulky title. Každá stránka musí mít unikátní <title> a musí tam být to, co na stránce opravdu je. Nesnažte se podvádět. Do titulků nedávejte název firmy, ten je v internetu unikátní a není na něj třeba optimalizovat. Dávejte do titulků klíčová slova dané podstránky.

3. Nadpisy

Další důležitá věc jsou nadpisy H1, H2, H3. H1 musí být na každý stránce 1x jako první nahoře, pokud je víc textu tak je třeba strukturovat dalšími podnadpisy – rozdělovat do odstavců s nadpisy H2, příp. podnadpis H3. To číslo znamená úroveň nadpisu, nikoliv pořadí, čili:

H1

Odstavec textu.

H2

Odstavec textu.

H2

H3

Odstavec textu.

H3

Odstavec textu

H2

– odrážka
– odrážka

… atd.

4. Obsah je král

Třetí nejdůležitější je obsah. Vyhledávače si především přečtou náplň Vašeho webu. To je to, co vyhledávač nejvíc zajímá. Chce uživatelům zobrazovat smysluplné stránky s dobrým obsahem. Na stránce je potřeba dostatečné množství textu, dobře napsaného, unikátního a strukturovaného. Text musí obsahovat klíčová slova, musí v něm sem tam být tučné písmo a kurzíva. Pokud máte nějaké video na Youtube, loupněte ho tam. Google má rád multimediální obsah. Má rád, když je web hodně informativní, čili když obsahuje i sem tam obrázek, video apod.

Obsah svého webu nezapomínejte pravidelně aktualizovat. Stránka, na které se nemění obsah, se postupně na vyhledávačích propadá níž a níž. Obsah by se měl nejen měnit, ale také narůstat, tj. měli byste sem tam přidat nějaký text, třeba novinku do sekce novinky nebo si založit blog..

5. Tvar www adresy

Především pro Seznam jsou důležité www adresy a jak vypadají. Naprostá nutnost je používání čitelných odkazů bez parametrů a klikyháků PHP. Je třeba mít odkazy typu www.mojewebovastranka.cz/klicove-slovo-cena apod.

6. Text v odkazech v menu

Do menu dávejte klíčová slova, tj. to co děláte. Je to i přehledné pro návštěvníky. Z menu má být jasné, co děláte. Menu, kde je uvedeno „úvod, služby, kontakt,“ je k ničemu. Je třeba uvádět do menu např. (pro prodejce tašek) „tašky, ceny tašek, barvy tašek.“

Malý tip: V drobečkové navigaci neuvádějte jako první slovo Home, ale své hlavní klíčové slovo.

Co je k ničemu?

Například vyplňovat tag keywords je k ničemu, vyhledávače jej nečtou. Dále je zbytečné vyplňovat parametr title u tagů <img> a <a href>. Oproti tomu název souborů (obrázků) a parametr „alt“ svou důležitost mají.

Pokud do tagu description vyplňujete všude to stejné, radši ho nechte prázdný nebo ho do kódu neuvádějte vůbec. Pokud si dáte práci a description napíšete ke každé stránce unikátní, tak jen dobře. Description je důležité napsat i poutavě – zobrazuje se na Googlu a díky dobrému popisku budou na Váš odkaz lidé více klikat.

Co nesmíte?

Nesmíte používat takzvané zakázané SEO techniky, mezi ně patří:

  • snažit se zobrazovat vyhledávači jiný text, než uživateli (pomocí sktiptů),
  • umisťovat na stránky skrytý text – buď ho skrývat pomocí stylů nebo barvou (barva textu stejná jako pozadí).

Co v tomto základním návodu na optimalizaci pro vyhledávače není?

Dalším veledůležitým tématem jsou zpětné odkazy. I u těch existují ty nejpodstatnější věci a méně podstatné.

Tento návod si neklade za cíl být nějakým detailním podrobným rozborem SEO, jde jen o nejdůležitější základy.

Slogan na závěr: Vyhledávač posuzuje, co jste na stránku napsali a jak jste to nazvali.

Související články

Komentovat

Your email address will not be published. Required fields are marked *