Parfém

Krátká příručka o parfumerii

Parfém

Parfémy – kombinovaný název kosmetiky, jejíž jediným úkolem je poskytnout různým předmětům (obvykle lidskému tělu) příjemnou a dlouhotrvající vůni. Tato definice nezahrnuje všechny výrobky např. deodoranty. Parfumerie se skládá ze směsi vonných látek, které se nazývají vonné oleje, homogenizační a zpevňující činidla, a rozpouštědla, kterými je obvykle ethanol nebo směs lehkých alifatických alkoholů. Klasické parfémové složení vznikají na principu triády hlava, srdce a základ.

Po určitou dobu se tyto tři noty střídají a charakter aroma se mění. Počáteční nota neboli hlava se projevuje hned po nanesení parfému a ukládá se v čisté podobě zhruba na deset minut. Počáteční nota se skládá z rychle se vypařujících parfémových materiálů, například citrusových a bylinných not. Zhruba po třiceti minutách nastává čas noty srdce, která zůstává na kůži na několik hodin. Je to základní a charakterizující vůně. Tato nota je tvořena materiály poměrně pomalého vypařování, které se mísí v kombinaci a doplňují i odstíny počáteční noty. Po 12 hodinách se zůstává konečná nota neboli základní nota. Už se nezmění, dokud nezmizí aroma. Základní nota parfému je určena látkami s nejnižší úrovní výparu, které zůstávají na kůži nejdéle. Oblečení na které se dostaly kapky parfému, může občas zachovávat vůni základní noty několik měsíců.

Právo mít název parfém nebo kolínská voda je diktováno tvrdým standardem asociace parfémů Francie. Všechny druhy parfémů se skládají většinou z aromatického koncentraci, lihu a vody a liší se jen poměrem těchto složek. Součástí parfémů je povolen malý obsah barviv a antioxidantů, které nijak neovlivňují změnu vůně parfémů. 

  • Parfém (Parfum, Extrait – francouzsky, a Perfume – anglicky znamená „parfém“). Obsahují 18 až 30% vonných olejů, jsou to nejkoncentrovanější a nejodolnější parfémové výrobky. Je to nejdražší produkce a vyrábí se hlavně v menších lahvích. Parfém zachovává vůni asi 6 hodin.
  • Parfémováná voda (Eau de Parfum) – obsahuje 10 až 20% vonných olejů. Parfémovanou vodu často nazývají denní parfém. Vůně přetrvává asi 4 hodiny.
  • Toaletní voda (Eau de Toilette) je lehčí druh parfémů, které lze používat několikrát denně. Toaletní voda se skvěle hodí na letní období. Koncentrace skladby zde činí 4-10%.
  • Kolínská voda (Eau de Cologne) je stejná jako toaletní voda, ale s nižším obsahem skladby, kolem 1.5%. Odolnost vůně závisí nejen na množství koncentrací, ale i na typu vůně.

„Opravdový básník se málo stará o poezii. Stejně tak zahradník neparfémuje své růže. Podrobí je určitému řádu, který dá jejich vzhledu a jejich dechu maximum barvy a vůně.“

Citát Jean Cocteau
Tagy:

Komentovat

E-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Související články