Dalším krokem k Vašemu vlastnímu pěknému webu je instalace redakčního systému WordPress. Vysvětlíme si, co je to redakční systém a proč si zvolit zrovna WordPress. Dále si ukážeme, jak WordPress nainstalovat. Pak už budete jen malinký kousek od Vašeho vlastního webu.
Pokud ještě nemáte doménu a webhosting, přečtěte si první díl seriálu Dělám si web sám.
Co je to redakční systém?
V začátcích internetu se web tvořil tak, že jste napsali text, uložili ho do souboru a tento soubor pak nahráli na svůj webhosting. Lidem se zobrazovalo pořád to stejné, dokud jste na web nenahráli jiný soubor.
Časem se začaly používat různé programovací příkazy. Takže jste třeba na web vložili příkaz na zobrazení aktuálního času. Lidem se pak vlastně zobrazila pokaždé jiná stránka, protože pokaždé na ní byl jiný čas.
Příkazy se stávaly složitějšími a z webů se staly komplexní systémy. Lze tak třeba nastavit, aby web rozpoznal, odkud se návštěvník připojil k internetu a podle toho mu zobrazit zpravodajství. Lidem z Brna by se tak mohly zobrazovat zprávy z Brna a nemusí se prokousávat zprávami z Aše.
A tak dál.
Dále se začaly používat databáze. To jsou vlastně tabulky s daty. Takže je třeba tabulka s články, kde v prvním sloupci je datum a v druhém sloupci obsah článku.
A to už jsme vlastně u redakčního systému.
Redakční systém je sada souborů, ve kterých jsou naprogramované různé příkazy. Ve výsledku to umí docela jednoduchou věc: zobrazovat web a pro majitele webu možnost web pohodlně spravovat. Je za tím ale hodně let vývoje a programování, aby to všechno hezky fungovalo.
Když si stavíte nový web, tak už nemusíte stavět vše od nuly. Vy jenom vezmete tuto sadu souborů, které se dohromady jmenují redakční systém a nahrajete je na svůj webhosting.
Výsledkem je to, že když si tu sadu souborů zobrazuje anonymní návštěvník z internetu, tak mu to zobrazí Váš web. Dále k tomu Vy máte svou vlastní adresu, kde lezete do systému „zezadu“ a kde se přihlásíte se jménem a heslem a můžete svůj web spravovat.
Data jsou uložená v databázi, čili několika tabulkách. Ano, opravdu je to takto jednoduché. Redakční systém vlastně umožňuje spravovat data v tabulkách (jako jsou články a různá nastavení) a nastavit, jak se mají ta data zobrazovat návštěvníkům webu.
Naprogramovat kvalitní redakční systém je práce pro tým programátorů a je to dost náročné. Nějaký jednoduchý systémeček zas tak náročný být nemusí, ale odladěné složitější vychytané systémy, to je záležitost vývoje po mnoho měsíců či let.
Proč zvolit WordPress?
Redakčních systémů je celá řada. Některé jsou placené a některé zdarma, jako třeba WordPress. Proč je WordPress zdarma a přitom kvalitní jsem psal v jiném článku.
WordPress je nejpoužívanější redakční systém na světě. WordPress používá 60.4% webů, které běží na některém ze známých redakčních systémů. To je 23.6% všech webových stránek na světě (zdroj).
Díky obrovské uživatelské základně je to systém s největším množství doplňků (tzv. pluginy). Na WordPress zpravidla není potřeba nic doprogramovávat od nuly. Vždy najdete nějaký hotový plugin, který má funkci, kterou potřebujete.
Na WordPress existuje řada návodů. Na internetu najdete spousty diskuzí, kde řeší vše možné i nemožné kolem WordPressu. Když budete mít nějaký problém, zpravidla vždy najdete odpověď na internetu.
WordPress je jednoduchý na obsluhu a používání. Také je skvělý pro marketingové účely. I když například v roce 2023 je většina eshopů na Shoptetu v ČR, tak WordPress má své místo především u prezentačních webů, blogů, ale i WooCommerce se stále zlepšuje.
Z hlediska SEO pro prezentační weby je WordPress výborný. Pro e-shopy je zde několik překážek, jako je například parametrická filtrace a další napojení na marketingové nástroje. Na trhu najdete i specialisty na WordPress nebo dokonce na podobor WordPressu jako je SEO.
Je to kvalitní a dobrý systém, proto jej používá tolik lidí.
Instalace WordPressu
Pokud jste si zvolili některý z webhostingů, který podporuje instalaci WordPressu „jedním kliknutím“, tak toho využijte a nainstalujte si WordPress snadno v administraci Vašeho webhostingu. Pro ostatní je následující návod na instalaci WordPress.
Celý návod je také ve videu, které je tady na začátku článku, tak aby vše bylo maximálně snadné i pro naprosté začátečníky.
Nejdřív si stáhněte český WordPress na stránce cs.wordpress.org (klikněte na modrý čudl „Stáhnout WordPress“ vpravo).
Teď máte v počítači uložený soubor .zip. Tento soubor rozbalte do nějakého adresáře. Pokud nevíte, jak rozbalit ZIP soubor, našel jsem tento pěkný návod.
Ta velká spousta souborů, které se rozbalily, tak to je právě systém WordPress.
Teď potřebujete tyto soubory nahrát na Váš webhosting. Na to jsou specializované programy zvané FTP programy a nebo to jde udělat i v rámci Průzkumníku Windows, jak se píše na webu Microsoftu. Budu se držet toho, že máte systém Windows.
(Pokud máte jiný systém než Windows, tak si najděte na internetu nějaký FTP program pro Vás systém a použijte jej, případně si najděte na Googlu, jak se co nejsnadněji dá FTP používat na Vašem systému.)
Otevřete si Průzkumníka Windows. Pokud to neznáte, tak to je prostě to, čím si prohlížíte jaké máte soubory ve složkách na počítači. Takže si prostě můžete otevřít jakoukoliv složku a tím pádem máte otevřeného Průzkumníka.
Do adresního řádku Průzkumníku napište: „ftp://www.vasedomena.cz“
Následně Vás to vyzve k zadání FTP jména a hesla. FTP jméno a heslo jste dostali od Vašeho webhostingu, takže to použijte. Webhosting Vám heslo nejspíš poslal v e-mailu, ve kterém Vám oznamuje, že Váš webhosting byl zřízen a kde Vám zaslal i další hesla, jako je heslo na e-mail a podobně. Většinou je to jeden e-mail, kde jsou všechny první hesla, která byla automaticky nastavena při zřízení webhostingu.
Po zadání FTP jména a hesla se Vám zobrazí obsah Vašeho webu, neboli soubory. Buď tam nebude nic a nebo tam bude pár implicitních souborů, které můžete smazat. Jestli už tam nějaký web (soubory) máte, tak pozor – smazáním o něj přijdete. Pokud máte nový webhosting, tak tam nemáte nic a nebo jen nedůležité soubory, které můžete smazat.
Teď přetáhněte myší soubory, které jste si rozbalili ze zip souboru, do té otevřené FTP složky. Nepřetahujte tam celou složku s názvem WordPress, ale jen její obsah. Čili přetáhněte tam adresáře wp-admin, wp-content, soubory atd. Přetahování souborů se dělá tak, že podržíte stisknutou klávesu Shift, označíte soubory a složky a pak ně kliknete levým tlačítkem myši a podržíte ho stisknuté. Pak můžete táhnout myší soubory – do jiné složky.
Kopírování bude nějakou chvíli trvat.
Následně si otevřete v prohlížeči adresu Vašeho webu, čili www.vasedomena.cz.
Zobrazí se Vám instalátor systému WordPress, který Vás provede pár kroky instalace.
Nejdřív Vás to vyzve k zadání údajů na připojení k databázi MySQL. Tyto údaje jste opět dostali od Vašeho webhostingu, stejně jako heslo na FTP. Pokud hesla k MySQL nemáte, kontaktujte svůj webhosting. Pokud Vám databázi automaticky nezřídili, tak si ji nechte založit.
Následně zadejte název Vašeho nového webu, jméno a heslo pro připojení do administrace webu a klikněte na další.
Oala!
Váš nový web je na světě!
Do administrace webu se dostanete na adrese www.vasedomena.cz/wp-admin. Váš web si zobrazíte na adrese www.vasedomena.cz.
V tuto chvíli jsou na webu jen nějaká základní data, která tam dal instalátor sytému WordPress. Vše můžete následně měnit včetně textu a vzhledu. To si ukážeme v dalších videích.
Dominika
Díky moc za videa! Velmi mi to usnadnilo práci!
Pavel Bíbr
Děkuju Dominiko, pochvala vždy potěší! 🙂